Základní bezpečnostní pravidla uživatele Internetu

Povědomí o bezpečném a potažmo zodpovědném chování na Internetu je u uživatelů minimální. Vypíchli jsme několik důležitých zásad, kterými je vhodné se řídit doma stejně jako v práci nebo ve škole:

Chraňme počítače, notebooky, ale i tablety a telefony antivirovým programem. Je ho potřeba hlavně na těch zařízeních, která se připojují na Internet. A nezapomínejme na pravidelnou aktualizaci.
Ověřujme, že je naše komunikace prostřednictvím webových stránek šifrovaná pomocí SSL certifikátu. Webová adresa začíná zkratkou https.
Aplikace stahujme jen z ověřených zdrojů. Na mobilech a tabletech jen z oficiálních appstorů. Nezapomínejme na pravidelnou aktualizaci.
Z veřejných úložišť nestahujme zašifrované archivy, mohou být infikovány. Nezašifrované soubory by měly být proskenovány provozovatelem úložiště, ale i zde je na místě obezřetnost.
Soubory sdílejme na úložištích, kde můžeme regulovat přístup přes uživatelský účet. Například cloudová služba. Zde jsme však lehce identifikováni, proto nepoužívejme pro sdílení toho, co bychom neměli.
Neotevírejme přílohy podezřelých e-mailů, neklikejme bez rozmyšlení na odkazy.
Přihlašujme se do elektronického bankovnictví prostřednictvím ověřeného linku. V žádném případě ne proklikem z e-mailu či SMS.
Na žádosti e-mailem o sdělení pinu, čísla karty, či jiných platebních údajů zásadně neodpovídejme. Totéž platí o žádostech o sdělení přístupového hesla.
Zvažujme, komu a jaké údaje poskytujeme a buďme obezřetní co a kam vyplňujeme. Pozor na nabídky „ZDARMA“! Pamatujme, že nic není zadarmo. Ne vždy se musí jednat o úhradu penězi. Někdy jsou nám slibovány určité benefity výměnou za naše osobní údaje.
Profil na sociální síti by měl být uzavřený, s kontrolou kdo může vidět jeho obsah. Přemýšlejme nad informacemi, které zde sdělujeme a co už bychom neměli. Cokoliv, co zveřejníme, i kdyby jen v uzavřené skupině, už nemusí jít ze všech míst smazat a může to být kdykoliv použito proti nám.
Smazané znamená jen tolik, že to je za smazané označené. Nepomůže ani zrušení celého účtu (například na sociální síti). Digitální stopa zůstává, a pokud nebudeme obezřetní, můžeme být brzy snadno vydíratelní.
Pozor na falešné identity! Ne všechno, co je na Internetu napsáno, je nutně pravda. Jak lžou lidé v reálném světě, vyskytují se lži i zde. Včetně toho, že ne každý uživatel je tím, za koho se vydává.
Jdeme-li na schůzku domluvenou přes Internet a s protějškem jsme se nikdy neviděli, řekněme o tom někomu.
Dodržujme netiketu tj. zásady slušného chování v online světě. Nezveřejňujme nic, co bychom druhému do očí nikdy neřekli. Případně na takové zprávy vůbec nereagujme. Nechceme-li, aby nás někdo fotil v nepříjemné situaci, nedělejme to ani ostatním a takové fotografie nesdílejme, nelajkujme.

 

Tím samozřejmě výčet dobrých rad nekončí. Jedna z nejdůležitějších: „Používejme selský rozum!“ Další užitečnou sadu naleznete třeba zde.

 

Nastal čas na změnu… 

Využijte našich zkušeností v oblastech implementace systémů řízení, revizí systémů řízení, auditů a školení.

 

Neváhejte nás kdykoliv kontaktovat